Čekáte miminko a chcete pro sebe i pro něj dělat jen to nejlepší? Pravděpodobně spolu se zdravou výživou adekvátní vašemu stavu navštěvujete i lekce cvičení.
Cvičíte v těhotenství? Pozor na relaxin!
Pokud jste cvičila již před otěhotněním, není pro vás problém pokračovat ve cvičení i v těhotenství, ale je nutné, abyste si uvědomila pár základních pravidel v případě, že váš lektor není specializovaný na těhotné.
V první řadě si dávejte pozor při posilování břišních svalů. Jak jistě víte, je rozdíl mezi zapojováním přímého břišního svalu (vede od žeber ke stydké kosti) a příčného břišního svalu (transverzus abdominis). Zásadní rozdíl je ve svalech samotných i v tom, jak svaly spotřebovávají energii, jak se prokrvují, jak zatěžují pohybový aparát (pokud by vás toto téma zajímalo blíže, navštivte naše specializované SOBOTNÍ SPECIÁLY)
V lekcích byste měla zapomenout, že přímý břišní sval máte, a naučit se pracovat pomocí břišního svalu příčného, břišních svalů šikmých, bránice, pánevního dna,…ovšem, jste-li na lekci poprvé a k tomu ještě rovnou miminkem v bříšku, je to mnohem těžší, uvědomit si, jak správně cvičit. Poraďte se v každém případě, zda vůbec cvičit smíte s vaším lékařem, a pokud jste nikdy necvičila, určitě navštivte specializovanou lekci pro těhotné, neboť posilování břicha v těhotenství musí být prováděno pod vedením zkušeného lektora – nemáte-li již zkušenosti.
Ženské tělo je fantastický nástroj, když si představíme, že je schopno oživit a uživit v sobě samém malého tvorečka a dát mu vše, co potřebuje. Proto budoucí maminka funguje jako továrna na hormony, které jí mají tento úkol (či poctu) usnadnit. Jeden z pomocných hormonů je tzv. RELAXIN, který pomáhá kyčlím a zádům hlavně při porodu, ale je tělem produkován již v těhotenství samotném.
K čemu slouží? Má dodat mamince dostatek pohybové schopnosti, hovoříme zde o pohybovém rozsahu kloubů a obratlů. Proto v těhotenství najednou budete dosahovat větších rozsahových pozic. A na to pozor! Relaxin není doživotní hormon, tedy o něj po porodu žena přichází.
Pokud se oddáte nadšení, že šviháte nožkami do závratných výšin, můžete po porodu zažít velmi bolestivé a problematické probuzení v realitě. Vlivem hormonu se sice zvětšil rozsah pohybu a povolily klouby, ale také se díky relaxinu natáhly vazy a šlachy zaplněné tekutinou. Po narození děťátka hormon již produkován není a tekutina je pryč a vám zbyly už jen více povolené klouby, které pochopitelně začnou bolet, neboť nemají svalovou oporu.
Naše doporučení proto zní: kroťte v těhotenství své cvičební nadšení, co se týče rozsahových pozic a posilování břicha, a neměla by vás čekat žádná nepříjemná překvapení. Naopak – cvičení prospěje k vaší tělesné a duševní pohodě :-)